POMOC UCHODŹCOM – czytaj więcej

– Aktualizacja z dn. 02.03.2022r

Drodzy Mieszkańcy !

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Ozorków informuje o rozpoczęciu zbiórki artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy.

Potrzebne są:

  1. Odzież i okrycie: ( nowe koce zwykłe i termiczne, śpiwory (nowe), podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania (nowe), płaszcze przeciwdeszczowe;
  2. Środki higieny i czystości: (płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca (nowe), podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki ( nowe ;w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, maski filtrujące lub jednorazowe);
  3. Żywność: ( woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, (silikon spożywczy lub plastik);
  4. Inne: ( zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy.

Zbiórki prowadzone będą w 2 punktach na terenie gminy Ozorków:

  1. Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00
    (kontakt telefoniczny: 42 718-05-79);
  1. Szkoła Podstawowa w Solcy Wielkiej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-18.00
    (kontakt telefoniczny: 42 718-63-24).

Telefon kontaktowy:  42 277-14-51

Poniedziałek, środa, czwartek w godzinach od 8.00 do 16.00

Wtorek w godzinach od 8.00  do 17.00

Piątek w godzinach od 8.00 do 15.00

 

Kierując się troską o los ludzi, którzy zostali zmuszeni do porzucenia swoich domów informujemy, iż w myśl ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Gmina Ozorków włącza się w pomoc cudzoziemcom, którzy uzyskali zgodę na pobyt m. in. ze względów humanitarnych.

Po godzinach pracy urzędowania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Ozorków prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 784-410-985.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

Osoby, które chcą zgłosić do wykorzystania dla potrzeb uchodźców powierzchnie mieszkaniowe do dyspozycji służb Wojewody mogą to zrobić za pośrednictwem naszego urzędu, udzielając następujących informacji:

– Imię i nazwisko;

– Adres

– Telefon kontaktowy;

– Oferowany rodzaj powierzchni ( dom, samodzielne mieszkanie lub pokój);

– Szacunkową liczbę osób;

– Termin zadysponowania powierzchni ( od-do; lub bezterminowo).

PAMIĘTAJMY!!!

Pomoc Ukrainie, w tym przybywającym do naszego kraju uchodźcom, jest bezinteresowna. Jeśli chcesz pomóc robisz to z potrzeby serca, a nie  w celu uzyskania korzyści finansowych!!

plik ogłoszenia w PDF

 

Related Posts

Skip to content